PLACEMENT DETAILS

  • Home -
  • PLACEMENT DETAILS

PLACEMENT DETAILS


PLACEMENT DETAILS 2016 BATCH
SL.NO. NAME OF STUDENT PLACED COMPANY NAME BRANCH
1 ABHISHEK BASU KEC INTERNATIONAL LIMITED CIVIL ENGINEERING
2 ANUPAM CHATTERJEE S.K. PROJECT CONS.TRUCTION
3 AUSTIN SAHU ADHUNIK INFRASTRUCTURE LIMITED
4 BUDHADITYA CHAKRABORTY ACC CEMENT
5 DEBAYAN BANERJEE S.K. PROJECT CONS.TRUCTION
6 DEBOPAM PARUA SOFTWARE COMPANY IN KOLKATA
7 KOUSTAV NATH S.K. PROJECT CONS.TRUCTION
8 KUNAL MONDAL ABCI INFRA
DTC SOUTHERN HEIGHTS, KOLKATA
9 MAHADEV DAS L&T SISTER CONCERN IN DARJEELING
10 MOSTAFA ROUSAN MONJIL COOCHBEHAR MUNICIPALITY
11 MRITUNJAY DAS SIMPLEX INFRASTRUCTURE LIMITED, LUCKNOW
12 PALLABI SAU MAHESHTALA MUNICIPALITY
13 PARVEZ AKHTAR L&T SUB CON., KOLKATA
14 PRITAM GHOSH WORKING IN KOLKATA
15 PRIYAM ROY CHOUDHURI POSTED IN CHINA (AUSTRALIAN COMPANY)
16 PRIYANKA MONDAL B.SAHA & COMPANY, KOLKATA
17 RIPUJIT DAS S.K. PROJECT CONS.TRUCTION
18 SAYANTANI KARMAKAR MAHESHTALA MUNICIPALITY
19 SANNY UDDIN WORKING IN KOLKATA
20 SOMNATH DAS WORKING IN KOLKATA
21 SUMIT KUMAR S.K. PROJECT CONS.TRUCTION
22 WAHED REJA SK M.R.CONSTRUCTION, KOLKATA
23 ABDUL KALAM SENBO ENGG. PVT.LTD.
24 ABHISHEK ROY JALPAIGURI MUNICIPALITY
25 PRANTIK GHOSH BADRI & RAI COMPANY &
BHADRA CONSTRUCTION
26 SANTU BANERJEE SIMPLEX SUB CONSTRUCTION
27 SHINY DUTTA COLLEGE FACULTY IN KOLKATA
28 SONU MAHANTA L& T , MUMBAI
29 SUSHOVAN ROY MAHESHTALA MUNICIPALITY
30 VASKAR CHAKRABORTY MAHESHTALA MUNICIPALITY
31 ANIK TALUKDER IBM COMPUTER SCIENCE ENGINEERING
32 APARAJITA DAS CDAC,KOLKATA
33 ARCHI BHATTACHARYA FITEK
34 ARKAMIT DUTTA KOVAIR CARRER
35 AYANTIKA DEY AMAZON
36 BHASKAR AUDDY TCS
37 BIDESHIEA CHAKRABORTY IBS SOFTWARE
38 BIPUL KUMAR EUNIMART
39 NILOTPAL MUKHERJEE ICONMA
40 PRITAM MOJUMDAR JUNIOR SOFTWARE DEVELOPER AT SEHRISH SOFTECH
41 PRIYANK KUMAR MISHRA JUEGO STUDIO PRIVATE LIMITED
42 RITUPARNA SEN FITEK
43 ROHITASHWA GUHA IBM
44 SANDIP DAS METALOGIC SYSTEMS
45 SATYAKI GUHA FITEK
46 SHAYAN ROY PAYTM
47 SHREETAMA DAS IBM
48 SIDARTHA DUTTA TCS
49 SOURAV DEY AMBROSINE BRANDING CONSULTING DEVELOPMENT PVT LTD
50 SUDESHNA PAUL TCS
51 SUMAN NANDI SHERISH SOFTWARE
52 SOURAV HAZRA ITRASOFT TECHNOLOGIES LIMITED
53 ADITYA SANA TCS ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING
54 AMRITA KAR TCS
55 AMRITA NANDA ISPATH DAMODAR PVT. LTD
56 ANAMOY BANERJEE EREV MAX TECHNOLOGIES PVT. LTD
57 ANIKET BANERJEE AMAZON
58 ANJAN BHATTACHARYA EREV MAX TECHNOLOGIES PVT. LTD
59 ANKAN MUKHERJEE PRIME FOCUS
60 ANKITA CHAKRABORTY MAVEN INFOTECH PVT.LTD.
61 ANTARA NANDA ISPATH DAMODAR PVT. LTD
62 DEBDYUTI GHOSH TCS
63 JAYANTA ACHARJEE PRIME FOCUS
64 MURAD ALI ZREYAS TECHNOLOGIES
65 RAMIT MUKHERJEE IBS SOFTWARE
66 ROHAN CHAINI TCS
67 SAKYA GHOSH INFOSYS
68 SATASHREE SARKAR AMAZON
69 SAYAMDIP ROY MPHASIS
70 SOUMAYAJIT RUDRA MPHASIS
71 SUDIPTA SANTRA TCS
72 TUSHAR DAS AMAZON
73 ABHIJEET NASKAR TCS ELECTRICAL ENGINEERING
74 ANIRBAN RAUT REGENT ELECTRO MECH.PVT.LTD
75 ARITRA BANERJEE TCS
76 ARNAB KUMAR BALA IMPERIAL ELECTRIC COM.LTD.
77 ARPITA BOSE WIPRO BPS
78 AZHARUDDIN MONDAL KENTSTAR
79 PALASH MONDAL AXIS BANK
80 SAIKAT SAMANTA REGENT ELECTRO MECH.PVT.LTD
81 SAYANDEEP BOSE TCS
82 SHUBHA MONDAL KINGSTON POLYTECHNIQUE
83 SUJIT MAHAPATRA IMPERIAL ELECTRIC COM.LTD.
84 MONALISA DAS PWC
85 AAKIF GHAYAS HARISON INDUSTRIES MECHANICAL ENGINEERING
86 ABHISHEK THAKUR CHENNAI PRAKASH TECNOPLAST
87 ARCHISMAN KANJI CHENNAI PRAKASH TECNOPLAST
88 KOUSHIK BISWAS GENCOMP
89 MD AKIF INDIA COMBUSION
90 MD RAFIKUL ISLAM ICE STUDIO LTD.
91 RAHUL KUMAR INDIAN OIL CORPORATION LIMITED
92 SHUBHAJIT DEB HARISON INDUSTRIES
93 SHUBHAYU ROY TCS
94 SOUMYA KARMAKAR GENCOMP
95 SUBHADIP GUCHAIT RELIANCE INDUSTRIES LTD
96 SUGATA BERA CHENNAI PRAKASH TECNOPLAST
PLACEMENT DETAILS 2017 BATCH
SL.NO. NAME OF STUDENT PLACED COMPANY NAME BRANCH
1 PALLABI GUHA NEOGI AAPIC CREATION CIVIL ENGINEERING
2 SUPRATIK DEY DUCON CONTRACTORS PVT LTD
3 SOMABHA BASU ITC INFOTECH COMPUTER SCIENCE ENGINEERING
4 ARNAB ADHIKARI INTEL & CGI
5 SOHINI ROY INTERNSHIP, THINK & LERN
6 SUSMITA GHOSH INTERNSHIP, THINK & LERN
7 SANCHARI PODDER HITACHI CONSULTING SOFTWARE SERVICES
8 PRIYANKA MAHARANA CLOUDKAPTAN
9 ANUP KUMAR BID TIER5 TECHNOLOGY SOLUTIONS PVT.LTD
10 BHASKAR MITRA TIER5 TECHNOLOGY SOLUTIONS PVT.LTD
11 ZUBIN MARIO TOBAIS EDUTECH PVT. LTD.
12 ARKA SAHA PROLIFICS
13 TANISHA MANNA IBS SOFTWARE ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING
14 SAYAN CHATTERJEE CGI
15 KRISHNENDU SAHA IBM
16 PUJA MITRA METALOGIC SYSTEMS PVT. LTD.
17 SAYANTIKA PURAKAIT INGENIOUS MINDS CONSULTANTS PVT LTD.
18 SREYA BISWAS INGENIOUS MINDS CONSULTANTS PVT LTD.
19 SOUVIK BHATTACHARJYA SRIRAM TRANSPORT
20 SUMAN BANERJEE
ELECTRICAL ENGINEERING
21 RANIT DAS
22 SAYAN BHATTACHARJEE
23 ASIF IKBAL SRIRAM TRANSPORT
24 SHUBHADIP DHARA PINACLE INFOTECH MECHANICAL ENGINEERING
PLACEMENT DETAILS 2018 BATCH
SL.NO. NAME OF STUDENT PLACED COMPANY NAME BRANCH
1 ADITYA CHOURASIA INTERNSHIP ZREYAS TECHNOLOGY PVT.LTD COMPUTER SCIENCE ENGINEERING
2 ARIJIT SARKAR TECHNO INDIA GROUP
3 ARKADEEP CHAKRABORTY GEOTECH (NON TECHNICAL)
4 DEBOLINA GANGULY PROLIFICS
5 MD SHARFUL UMAIR WEB SPIDER TECHNOLOGIES
6 NIRMALYA DUTTA IRVINE INFOCOM
7 PRATEEK DUTTA SOFT POINT ZONE INFOTECH PVT LTD
8 PRIYANKA SETT CTS
9 RAUNAK SARKAR ACCENTURE
10 RUPSA PATRA CTS
11 SAIKAT SADHUKHAN TECHNO INDIA GROUP
12 SANGEETA BANERJEE TCS
13 SAPTARSHI KAR INTERNSHIP ZREYAS TECHNOLOGY PVT.LTD
14 SAYAN DUTTA INTERNSHIP
15 SAYAN SAHA NEST INNOVATIVE SOLUTIONS PVT LTD
16 SUBHOBRATHO ADHIKARY IRVINE INFOCOM
17 TUHINA NAG TIER5 TECHNOLGY PVT.LTD.
18 AKHILESH MONDAL INTERNSHIP ZREYAS TECHNOLOGY PVT.LTD ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING
19 ANGELISA CHAKRABORTY IRVINE INFOCOM
20 ARIJIT MAITY Dish TV India Ltd.
21 JYOTI PANDIT GATE QUALIFIED
22 PRATEETI MAITRA CAPEGEMINI
23 RUPAM LAHA INTERNSHIP ZREYAS TECHNOLOGY PVT.LTD
24 RWIJU DUTTA EREVMAX
25 SAURABH SENGUPTA THINK AND LEARN PVT LTD
26 SAYAN DEY CAPEGEMINI
27 SOMOSREE MUKHERJEE eRevMax
28 SONU KUMAR SHAW INTERNSHIP ZREYAS TECHNOLOGY PVT.LTD
29 SOUMYA SENGUPTA INTERNSHIP ZREYAS TECHNOLOGY PVT.LTD
30 SUKLA PAL eRevMax
31 TINA BHATTACHARJEE eRevMax
32 TRISHA NASKAR AMAZON
33 ARNAB PAL WIPRO ELECTRICAL ENGINEERING
34 ARPAN MONDAL Hindustan Storage and Distribution Co. Ltd.
35 DHIRAJ RAY DECON CONSTRUCTION COMPANY
36 SATYAKI GHOSH DECON CONSTRUCTION COMPANY
37 SUKANYA GHOSH DECON CONSTRUCTION COMPANY
38 UTTAM BHANDARI Kalpataru Power Transmission Ltd CIVIL ENGINEERING
39 BIKIRAN BRAHMA Kalpataru Power Transmission Ltd
40 RAHUL SARKAR Kalpataru Power Transmission Ltd
41 RUPOSROTA KAHALI GATE QUALIFIED
42 ANIMESH GUPTA INTERNSHIP ZREYAS TECHNOLOGY PVT.LTD MECHANICAL ENGINEERING
43 SUPRABHAT GHOSH Hindustan Storage and Distribution Co. Ltd.
44 WAHID KHAN Hindustan Storage and Distribution Co. Ltd.
SL.NO. NAME OF STUDENT ENTREPRENEUR BRANCH
1 RIPUJIT DAS OWN FIRM CIVIL ENGINEERING
2 ANURAG MUKHERJEE OWN FIRM
3 ARIJIT MUKHERJEE OWN FIRM
4 BODHISATTA BANERJEE OWN FIRM
5 DEBAJYOTI BISWAS OWN FIRM MECHANICAL ENGINEERING
       
SL.NO. NAME OF STUDENT HIGHER STUDIES BRANCH
1 AKASHNIL CHAKRABORTY HIGHER STUDIES CIVIL ENGINEERING
2 ROUNAK DAS HIGHER STUDIES
3 JAGADANANDA SAHA HIGHER STUDIES
4 SUMAN DEY HIGHER STUDIES
5 NIDHI KUMARI HIGHER STUDIES COMPUTER SCIENCE ENGINEERING
6 SOURAV KR. DEB HIGHER STUDIES
7 HIA GHOSH HIGHER STUDIES ELECTRONICS AND COMMUNICATION ENGINEERING
8 PUJARIKA DHAR HIGHER STUDIES ELECTRICAL ENGINEERING
9 TRISHAYAN DUTTA HIGHER STUDIES
10 NIRUPAM THAKUR PREPARES FOR IES EXAM MECHANICAL ENGINEERING
11 PRAVEEN KUMAR PRABHAKER PREPARES FOR GATE EXAM
12 RUDRADEEP SATAPATHI PREPARES FOR MARINE ENGG.
13 SAGNIK MUKHERJEE HIGHER STUDIES